Curriculum

Grădinița Genesis este acreditată de Ministerul Educației Naționale, prin ordinul ministrului nr. 5632/2006, și urmează curriculum-ul național, în combinație, din acest an școlar, cu elemente din Programul de Educație Internațională IB, intitulat PYP (Primary Years Programme).

La Genesis, programele educaționale oferă copiilor un mediu sigur, cald și îmbogățit în care copiii învață prin joc. În calitate de educatori colaborăm cu specialiști în diverse domenii, avându-i alături pe profesorii noștri pentru a crea un mediu de învățare cât mai stimulativ și distractiv.

Programul nostru este conceput pentru a crea timp special de joacă atât în interior, cât și în afară, unde copiii sunt încurajați să-și folosească imaginația, să rezolve probleme și să dezvolte abilitățile sociale de care au nevoie pentru a reuși în viață.
    Curriculum-ul nostru oferă o mare varietate de experiențe care ajută copiii să-și construiască abilități de auto-servire, încurajând dezvoltarea socială, emoţională, personală şi intelectuală prin studiul limbilor străine, ştiinţei, matematicii şi artelor- să aibă o natură curioasă.
    Programele educaţionale vizate pun în valoare viziunea grădiniţei şi anume aceea a abordării diferenţiate a învăţării, raportate la individualitatea fiecărui copil, cu ritm şi pasiuni unice.

Oferta educaţională cuprinde activităţi din curriculum naţional preşcolar, îmbogăţită cu elemente din curriculum britanic şi alte alternative educaţionale: Montessori, Step by Step, susţinută de teorii ale învăţării precum cea a Teoriei Inteligenţelor Multiple, elaborată de Howard Gardner ca perspectivă modernă în abordarea strategiilor de instruire şi evaluare diferenţiate.
    Image
    De asemenea, pe parcusul unui an școlar, copiii vor fi implicați în diverse proiecte vizând temele transdisciplinare PYP, corelate cu cele din curriculum național:

• Who we are – Cine sunt/Suntem?
    • How we express ourselves – Ce și cum exprimăm ceea ce simțim?
    • Where we are in place and time – Unde ne aflăm în timp și spațiu?
    • How the world works – Când/cum și de ce se întâmplă?
    • How we organise ourselves – Cine și cum planifică/organizează o activitate?
    • Sharing the planet – Protejăm și împărțim planeta
    Grupele mari vor parcurge toate cele 6 teme, iar grupele mici și mijlocii vor studia 4 dintre acestea, având în vedere cele 6 arii curriculare:

• Language (Limbă și comunicare)
    • Mathematics (Matematică)
    • Arts (Arte)
    • Science (Științe)
    • Social Studies (Educație pentru societate)
    • PSPE – Personal, Social and Physical Education ( Educație fizică și sport, Dezvoltare personală prin programele “Eu pot” și “Do it yourself”)
    Mai multe informații despre programul IB - PYP puteți afla aici.
    De asemenea, curriculum-ul grădiniței este îmbogățit cu programul activităților alternative Genesis Enrichment, punctul central al ofertei educaţionale, respectiv "îmbogăţirea educaţiei prin experiențe interesante și de explorare”.

Programul activităților alternative de la Genesis este structurat astfel încât copilul să se bucure de “călătorie” sau de procesul de învățare și dezvoltare, cu mai puțină teamă și îngrijorare pentru rezultatul așteptat.

Prin acest program, Grădiniţa Genesis oferă un mediu cald, securizat, îmbogățind experiențele curriculare ale copiilor. Pe lângă sprijinul academic, programul se concentrează pe dezvoltarea abilităților sociale ale copiilor. Profesorii implicați în program pun în centrul concepției lor pedagogice respectul și atitudinea pozitivă față de copii, conștienți fiind de importanța modelelor adecvate.

Acest program include organizarea unor activităţi variate, aparţinând tuturor domeniilor de cunoaştere, structurate pe cele şase arii de învăţare:
    • comunicare,
    • ştiinţă,
    • arte,
    • matematică,
    • studii sociale,
    • dezvoltare personală, socială şi fizică.
    Image
    Programul urmărește identificarea particularităților fiecărui copil și dezvoltarea, într-un mediu armonios și deschis, a potențialului acestuia. Grădiniţa Genesis pune în practică acest program prin implementarea unei structuri organizate de activităţi, pentru fiecare nivel de vârstă.
    Programul complex de activităţi extracurriculare le asigură, totodată, copiilor, contactul direct cu mediul înconjurător, inclusiv excursii şi tabere. Programul Forest School presupune organizarea unor activităţi în natură: pădure, spaţii verzi, parcuri.
    Programul Genesis Sensory Play este dedicat dezvoltării senzoriale prin activarea simţurilor în cadrul “Atelierului de joacă”. Activităţile sunt coordonate de profesori de specialitate: artă plastică, sport, muzică, dans, aikido, tenis, înot, balet, fotbal.

© Copyright Genesis Collegiate Campus 2018.