Marius Ioniță

Este președintele Asociației Cultural Sportive Aiki-Budo și practică acest sport din 1991.
A avut de-a lungul timpului peste 5.000 de copii înscriși ce au practicat aikido și s-au modelat după pricipiile acestei arte marțiale japoneze.

Marius Ioniță este membru fondator al Federației Române de Aikido Modern și al Federației Române de Aikido, fiind instructor de aikido pentru copii, încă din anul 1997.

De asemenea, este absolvent al Școlii Naționale de Antrenori, din cadrul Ministerului Tineretului și Sportului, specialitatea aikido, școală recunoscută la nivel European.

A organizat peste 50 de tabere tip concurs, cu diferite tematici, ecologie, geografie, istorie, spiritualitate și cunoașterea minorităților etnice, care au însumat peste 1.000 de copii participanți.