Atelier de percuție ‘’Ritmuri și povești‘’

Muzica înseamnă mai mult decât portative, note muzicale, teorie, pian, chitară, vioară și flaut. Dincolo de instrumente, muzica e formată din cuvinte și povești, iar din acest motiv am inițiat un proiect special, care se desfășoară pe tot parcursul anului – atelierul muzical „Ritmuri și povești”.

Atelierul, susținut de George Turliu - profesor de percuție, urmărește atât dezvoltarea simțului artistic, a culturii muzicale, cât și a abilităților de relaționare.

În timpul lui, copiii descoperă ritmuri și instrumente muzicale prin prezentarea unor povești care le sunt ilustrate sonor. Odiseea, Sindbad Marinarul, Fetița Samurai și multe altele reprezintă pretextul unei călătorii muzicale, în care implicăm elevii într-o manieră dinamică și antrenantă și îi stimulăm să contureze cu ajutorul diferitelor instrumente, ambientul sonor al narațiunii.

Cele mai utilizate instrumente sunt ocean drums, rainmaker, saz – un tip de mandolină oriental și psalterium – o harpă în miniatură.
Frecvența: 1 ședință/săptămână