Programul Forest School

"Ce aud – Uit, Ce văd – Îmi amintesc, Ce fac – Înțeleg" (Confucius)

Filosofia "Școlii în Pădure" este încurajarea şi susţinerea copiilor pentru ca aceştia să se bucure de oportunităţile oferite de jocul cu materialele naturale, prin intermediul unor experienţe pozitive în natură.

Scopul acestui program este creşterea şi educarea copiilor într-un mediu sănătos, natural, astfel încât cei mici să poată învăţa direct de la sursă ce înseamnă natura, petrecând o mare parte a zilei în aer liber.

Programul cuprinde: educație pentru mediu; activități recreative; programe de dezvoltare personală și socială; drumeții, tabere, aventuri.

Metoda de învăţare este bazată pe experienţa directă a copiilor cu natura, cu mediul înconjurător, chiar dacă asta înseamnă mâini şi haine murdare.