Programul Genesis EcoNatura

La Grădinița Genesis, educaţia ecologică este abordată într-o manieră interdisciplinară, întrucât are legături importante cu alte domenii.

Interdisciplinaritatea ne oferă posibilitatea de a prezenta copiilor obiecte şi fenomene într-o relaţie de intercondiţionare. Găsim astfel metodele potrivite înțelegerii lor pentru a le explica pericolul dezechilibrului natural determinat de influenţa omului.

Copiii sunt implicați în diverse acțiuni de îngrijire a plantelor din grupa lor sau din curtea grădiniței, explorează spațiile verzi din păduri sau parcuri învățând cum să protejeze natura, se implică în proiecte ca Baterel, Eco Școala sau în cele de reciclare a materialelor prin realizarea unor obiecte sau jucării.