Forest School în parcul Mogoșoaia - “CARTEA FRUNZELOR”

La Genesis Collegiate, considerăm că un contactul cât mai des cu natura este important pentru dezvoltarea armonioasă a copiilor. Prin programul Forest School, le oferim copiilor ocazia de a petrece timp în aer liber, însoțindu-i în cercetările lor, pentru a înțelege şi observa natura. Cu cât o vor cunoaște mai bine, cu atât o vor respecta mai mult.

Fiecare copil va aduna și va pune la presat toate frunzele pe care le va alege în călătoria sa prin parc. Această activitate le va oferi un motiv în plus să observe natura în detaliu, pentru a căuta frunze interesante, pe care nu le are în colecția sa. În timpul vizitei, copiii vor aduna diverse tipuri de frunze, pe care le vor clasifica după anumite caracteristici: cu margine întreagă, zimţată, dantelată, forme simple şi compuse.

Copiii vor remarca astfel bogăția şi frumusețea naturii. Chiar şi o simplă frunză se dovedește a fi magnifică dacă o observăm în detaliu.